Anomalie pogodowe w 2020 roku

Anomalia powinna być okrzyknięta słowem roku 2020! Oczywiście to stwierdzenie należy traktować z przymrużeniem oka, niemniej anomalii pogodowych w tym roku rzeczywiście było już wiele. Zmiany klimatyczne dają w kość rolnikom, co odczuwamy płacąc za jarzyny. To lato jest porą, gdy pogoda potrafi płatać figle. Słowo „anomalia” w mowie potocznej to coś nienaturalnego, odbiegającego od przyjętych norm. W matematyce jak i w pogodzie będą to wartości odbiegające od średniej. Termin ten jest używany przez klimatologów i meteorologów podczas opisywania zmiennych warunków atmosferycznych i pogodowych.

Specjaliści znają już pierwsze prognozy na tegoroczne lato. Trzeba brać na nie poprawki, ponieważ pogoda- jak kobieta potrafi być zmienna. Lato będzie gorące, przemienne z częstymi opadami deszczu. Nie zabraknie atrakcji dla fanów burz, bowiem i tych w 2020 roku nie zabraknie. Są to jednak bardzo ogólnie informacje,dlatego warto skupić się na anomaliach, które w tym roku miały miejsce na terenie Polski.

2020 rok nie oszczędza Polaków. Niedawno Śląsk odwiedziła trąba powietrzna, a trzeba przyznać, że jest to rzadkie zjawisko w naszym klimacie. Wahania temperatur w ujęciu dobowym niosą zagrożenie burzami, za sprawą ciepłego prądu powietrznego znad Morza Czarnego. Mocniej da się odczuć anomalie pogodowe na południowym- zachodzie Polski, gdzie nieustanne deszcze doprowadziły do podwyższenia stanu wód w rzekach oraz zalania ulic. Interwencje strażackie są konieczne, ponieważ mieszkańcy nie są w stanie zaradzić samodzielnie konsekwencjom opadów. Podobna sytuacja dotyczy również wschodu, gdzie pojawiają się stany alarmowe związane z zagrożeniem powodzią. Obecna sytuacja pogodowa nie oznacza jednak braku problemu z suszą. Ciepłe zimy, gdy opady śniegu są niewielkie lub znikome, niosą konsekwencje w postaci zbrylania się ziemi. Zbita powierzchnia nie przepuszcza cieczy, tworzy skorupę, która działa jak sucha gąbka – woda spływa po niej i nie dostaje się do środka.

Warto już teraz zabezpieczać się przed skutkami anomalii pogodowych. Gwałtowne burze mogą zniszczyć zarówno nieruchomości jak i dobra ruchome. Dobre ubezpieczenie pozwoli na spokój podczas kolejnych ataków burz i długotrwałego deszczu.